pondelok, 1. februára 2016

Vedomý pôrod

Rozhodla som sa, že napíšem článok o vedomom pôrode. Nebudem písať o tom, že ako pôrod prebieha, aká to je bolesť(je to hrozná bolesť, ani to neviem opísať slovami, to proste musíš zažiť) čo potrebuješ do pôrodnice.... To predsta vieš, keď nie tak si to zistíš, sú to také nepodstatné ,,veci,, pre teba. 
Mnoho kamáratok nechápalo ako som mohla prežiť pôrod, mnoho otázok na mňa padli, že oni to určite nedajú, boja sa toho, ale veď každý prišiel na svet nejakou cestou - necestou. Pôrodná bolesť nie je zlá, práve tá bolesť vedie ženu, pomáha nám zaujať, čo najvhodnejšiu polohu a pozíciu aká nám vyhovuje. Ako sa vraví: Pôrod je jediné rande na slepo, pretože nevieš koho uvidíš a predsa sa do neho zamiluješ už na celý život.♥ 
VEDOMÝ pôrod--> Je to taký spôsob príchodu nového dieťatka na svet, pri ktorom berieme svoje dieťa ako partnera , ktoré môže rozhodovať o tom , akým spôsobom bude pôrod prebiehať , kedy chce prísť a v akom prostredí Mnoho žien, ktoré si zvolili variantu domáceho pôrodu nakoniec porodilo v pôrodnici , pretože rešpektovali rozhodnutie svojho bábätka a nesnažili sa doma porodiť za každú cenu. A naopak , mnohé ženy porodili svoje dieťa doma , bez toho aby to plánovali , pretože rýchlosť pôrode im neumožnila do pôrodnice vyraziť . Verte svojim deťom i svojej intuícii a nebojte sa , že urobíte zlé rozhodnutie. Rozhodnutie je na vás a vašom dieťati. Riaďte sa sebou a nie ostatnými, vy viete čo je v danej chvíli pre vás to NAJLEPŠIE!Nezáleží na tom, na akom mieste, záleží len na dôvere, láske a chápaniu, práve touto cestou otvoríte bránu dieťatku do sveta, ktorý je plný komunikácie a lásky. Verte stále svojej ženskej intuícií a svojej energii. 

BOLESŤ - je pri pôrode potrebná na to, aby žena nerobila nič iné, len sa sústredila na jedinú vec- pôrod. je to tá najspoľahlivejšia cesta, ako pripútať pozornosť len na svoju myseľ. V tele matky prebieha náročný proces, ktorý potrebuje ženu celú. Musíme si uvedomiť jedinú vec a to je, že rodíme, nie nakupujeme, pratáme byt alebo žehlíme. To je prvé vysvetlenie bolesti. Bolesť je definovaná podľa medicinského a psychologického hľadiska ako senzorická a emocionálna skúsenosť spojená s akutným poškodením tkanív to je druhé vysvetlenie bolesti, tzv. dieťa prichádza na svet cez pôrodné cesty. 

Tak ako som písala tak je to prirodzená cesta, čo znamená, že bez hocijakej epiduralky a iných injekciíí ktoré podľa lekárov sú "najlepšie pre ženu". Vo výsledkoch u epiduráliek stúpa pravdepodobnosť ďalších zákrokov , či už farmakologických či mechanických : zvyšuje sa percento kliešťových pôrodov, vákuumextrakcia a cisárskych rezov. Myslite na to, že dieťa vám pomáha. Dieťa totiž skutočne pri pôrode pomáha : tlačí ruky k telu , prepína nohy , hlavou sa tlačí dopredu ... je to spolupráca vás oboch matky-dieťaťa no málo žien si to neuvedomuje, pretože si myslí že tu ide len a len o ňu.  

Dúfam, že ste si niečo z toho zobrali. Písala som to preto lebo chcem aby ste o tom vedeli, aj preto že toto je mamičkovský blog. Je to téma, ktorá sa deje denno denne v živote len my si to neuvedomuje až keď to zažijeme na vlastnej koži tak o tom môžeme písať. Pripravovala som sa aj ja na pôrod, od psychofiziologického prípravu na pôrod až po cvičení na fit loptách, pravidelných prechádzkách, relaxu a SEXU(je to tiež dobrá vec samozrejme keď nie ste na rizikovom, ale dáva to látku do tela oxytoxín ktorá pomáha pri pôrode :D )

s láskou vaša CLO♥ 

2 komentáre:

  1. Super! Skvele jsi vystihla to s tím, že bolest není nakupování nebo uklízení. Já z toho mam teda dost bobky, ale k dětem obecně vztah moc nemam, takže nic neplánuju. :))

    OdpovedaťOdstrániť

ďakujem za každý komentárik♥