utorok, 30. augusta 2016

Nórsko - I.časť

Ahojte,
veľmi som sa tešila na tento článok, ktorý bude o výlete v Nórsku. Ani neviem, kde a ako začať, je to riadna divočina. Je to tak vyspelý a krásny štát. To proste musíte zažiť na vlastnej koži. No začnem pekne po poriadku. Robila som si zápisky do diára, čo sme robili celý deň, na akých miestach sme boli, čo sme navštívili....tak podľa tohto sa budeme riadiť.  Ako som spimínala ubytovanie som vybrala cez airbnb.com, boli sme v meste Asker asi tak 19min autom od Osla. V Askery sme neboli celý výlet, ale len 2 noci. Prílet sme mali do Sandefjordu (Oslo Torp). Na začiatok spomeniem, že sme si cez net zabookovali auto a mali sme ho od začiatku do konca nášho výletu.Zápisky-
1.deň:
Cesta do Katowic bola zábavná, pretože navigačka zlyhala. Brala nás po takých cestách/necestách, že sme sa nakoniec na ňu vybodli a riadili sme sa horko ťažko značkami a automapou. No našťastie sme trafili na letisko v čas. 
Dávajte si pozor keď pojdete do Nórska na embasovanú kartu, lebo bez nej sa nepohnete, keď si chcete požičiať auto, alebo platiť občerstvenie v lietadle. Debetné karty tam neberú. Mali sme aj s embasovanou kartou problém, lebo nešla nám aktivovať sa, keďže bola nová, no nakoniec sa nám to podarilo až v Osle na letisko po 3oo telefonátoch z Fio bankou. V osle sme sa orientovali väčšinou automapou, ktorú sme kúpili tu na SK alebo stiahnutou appkou v tablete(ktorá však bez netu nemá zmysel). No trafili sme bez problémov do Askeru. 
Na diaľniciach to funguje inak(nie ako u nás) je ich tam málo väčšinou majú rýchlostné cesty, plátite si clo za úsek, keď prejdete aj 3x, 3x si to zaplatíte asi tak 3O NOK, podľa toho, že kde. 
U nášho hostiteľa sme sa cítili veľmi dobre, drevený bytík, s krásnym výhľadom na Akser, postaral sa o nás čo však nemusel, ale chcel, mali sme nevarené prichystané, výbornú večierku s vínkom nám dal, koláčik upiekol, vzal nás na vyhliadku Askeru. Kecali sme s ním o všetkom možnom. Pukázoval nám ktoré miesta v Nórsku, by sme mohli navštíviť. Zdokonalili sme sa v angličtine, aj keď niekedy to bola sranda keď sme nevedeli ako sa povie spacák alebo plynová bomba na varenie :D. Stále sme sa vynašli. Stále sme si nechávali nejaké odkaziky. V jedno krásne ráno nám nechal po Slovensky, aj gramaticky správne:)Veľmi sme sa tomu potešili.
vyhliadka na Askery

Lars a MY

typické budovy v Nórsku

2.deň:
Ráno sme vstali. Naraňajkovali sme sa a putovali do mesta OSLO. Nórsko je známe tým, že je to veľmi drahý štát a je to tak. Keby sme nemali nabalený kufor jedlom, tak neviem ako by sme prežili keď jeden obed stál 3o eur, pivo 9 eur alebo jedna veľká minerálka 5eur a za 2 bagety na letisko dáte 13 eur. Zápchy boli stále, či ráno, či na obed, či večer, blúdili sme po Osle kým sme našli správne miesto. No chválapanu sme našli Free parking pri domoch a tak sme ušetrili aspoň na tom. Počasie bolo také ako v Anglicku miestami mierny dážď, prehánky, slnko a tak sa to striedalo. Navštívili sme - Národnú operu(vstup zadarmo), Royal Palaca, Univerzitu, Park, Nobelove ceny za mier (išli sme dnu, ale nevstúpili sme na obhliadku), Vikinské múzeum (5o NOK-študent), Fort fest(pevnosť), kostol, prešli sme si aj pekné námestie a uličky Osla.
Pri Národnej Opere

Národná Opera

pri budove Nobelovej cene

Royal Palace

na námesti

troll

3.deň:
Po dvoch nociach, sme putovali do divočiny. Naša prvá zastávka bola v Heddaly, kde je krásny  a najväčší kostolík v Nórsku. Putovali sme ďalej do divočiny smerom na mesto ODDA, vedľa ciest boli útesy, krásne vodopády a vysoké hory, s krásnymi lesmi. Videli sme aj ľadovec, už len fakt trollovia tam chýbali. Naša večerná jazda bola adrenálinová, po tých cestách. Boli tam tunele bez svetiel, ten pohľad do neznáma nevieš kam ideš. Až nakoniec sme zastavili na odpočívadle a spali sme tam v aute zabalený v spacákoch. V Nórsku je super to, že stanovať môžete hocikde. Len kde nemáte viditeľný zákaz. Či je to park, mesto, les alebo lúka.
Heddal

Heddal

takto sme si varili

niekde v divočine

vodopády

mesto- ODDA
Dúfam, že sa vám článok páčil, teším na ďalší, kde vám rozpíšem o ďalších krásnych miestach v Nórsku. Ak máte vy nejaké zaujímavé cestovateľský typy. Tak sem s nimi, budem len rada♥
Pekný zvyšok dňa:)
Clo
   

8 komentárov:

 1. Super clanok, pekne fotky, snad sa mi tiez podari niekedy takyto vylet o norska

  OdpovedaťOdstrániť
 2. máte krásne fotografie, musel to byť skvelý zážitok :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Ako vidieť, výlet ste si super užili, tichá závisť. Raz keď budem veľká, i ja navštívim Škandináviu. A samozrejme iné kraje po ktorých krásach moje srdce piští :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Mamčo, jen prostě nestačím koukat! Když vidím ty fotky na blogu, na Instagramu a myslím na Facebooku..tak zkrátka závidím :D. Krásné zápisky :).

  OdpovedaťOdstrániť

ďakujem za každý komentárik♥